روستای کرتویج میزبان دومین جشنواره روغن کرمانشاهی است

روستای کرتویج میزبان دومین جشنواره روغن کرمانشاهی است

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ اولین دوره این جشنواره 24 شهریور سال 96 با حضور جمعی از مسئولان استان و محلی و تعدادی از گردشگران داخل و خارج از استان کرمانشاه برگزار شد.
منطقه دینور یکی از مناطق خوش آب و هوای استان کرمانشاه است که اغلب مردم نقاط مختلف کشور این منطقه را برای تفریح و گشت و گذار در طبیعت انتخاب می کنند و در 2 سال اخیر نیز با ایجاد اقامتگاه بوم گردی در دینور به تعداد گردشگران آن روز به روز اضافه می شود.
مدیر اقامتگاه بومی گردی دینور که مجری برگزاری این جشنواره است به خبرنگار ایرنا گفت: استقبال بسیار خوب گردشگران از اولین دوره برگزاری این جشنواره ما را تشویق به برگزاری دومین دوره آن کرد.
یاور ابیری با اشاره به اینکه این جشنواره روز جمعه به مدت یک روز از ساعت 9 صبح تا 17 برگزار می شود، افزود: اجرای برنامه های مختلفی در این روز برای گردشگران تدارک دیده شده که آشنایی با فرهنگ بومی منطقه مهمترین آنها است.
وی بازدید از گلخانه گل رز، ورود به روستای کرتویج و صرف صبحانه به همراه نان ساجی، اجرای مراحل صفر تا صد نحوه درست کردن روغن حیوانی و توضیح دادن و اجرای مراحل کامل آن توسط بانوان روستا، تجربه شیر دوشی، ماست زنی، مشک زنی و درست کردن دوغ محلی به همراه کره گیری و نحوه درست کردن پنیر محلی (شیراز) را از دیگر بخش های این جشنواره ذکر کرد.
او برپایی غرفه فروش محصولات از جمله روغن حیوانی، کره و لبنیات محلی و گیاهان کوهی ، برپایی غرفه فروش محصولات و سیاه چادر عشایری ، نمایش لباس کُردی برای فروش، اسب سواری و الاغ سواری، بازدید از تپه تاریخی شیخی آباد روستای کرتویج علیا و استفاده از دم نوش های کوهی و چای آتشی را از دیگر بخش های این جشنواره اعلام کرد.
او از جمله برنامه های فرهنگی در این جشنواره را اجرای موسیقی محلی (ساز و دهل ) به همراه هلپرکه اعلام کرد.
ابیری با اشاره به اینکه اقامتگاه بوم گردی دینور سال 95 فعالیت خود را آغاز کرده است، گفت: تاکنون 2 جشنواره روغن حیوانی کرمانشاهی و ترخینه (دسری محلی) را در این اقامتگاه در روستای کرتویج برگزار کردیم و بیش از 500 گردشگر از این جشنواره ها استقبال کردند که به نظر ما بی نظیر است.
وی از علاقه مندان به بوم گردی و طبیعت دعوت کرد که به استان کرمانشاه و منطقه دینور سفر کنند و لحظات خوشی را در اقامتگاه های بوم گردی کرتویج و کندوله سپری کنند.
او پنج خانه سنتی و نیمه سنتی در روستای کرتویج را برای اقامت گردشگران اختصاص داده و می گوید در روستای کندوله نیز 2 خانه سنتی را برای این موضوع اختصاص داه ایم.
وی اظهار کرد که در عید نوروز بیش از 100 نفر در این اقامتگاه ها اسکان داده شدند.
روستاهای کرتویج و کندوله در 75 کیلومتری شمال شرق کرمانشاه واقع شده اند.
3033/8066

انتهای پیام /*


اجتماعي


بوم گردي


جشننواره روغن كرمانشاهي


دينور

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به نوارابزار