وسواس در بازسازی مسجد تاریخی ساری

وسواس در بازسازی مسجد تاریخی ساری

مسجد جامع ساری که گفته می شود بر روی بنای ساسانی ساخته شده و در دوره های مختلف از جمله دوره صفویه و قاجاریه گسترش یافته ، پنجشنبه شب 21 تیر ماه امسال بر اثر اتصال برق دچار آتش سوزی شد.
بر اساس اعلام کارشناسان میراث فرهنگی ، 30 درصد از بنای مسجد شامل سقف ، درب و پنجره و بخش هایی از مناره ها در آتش سوخت .
این مسجد که از کانون های برگزاری آئین های دینی و سیاسی شهر ساری محسوب می شود ، در سال 1377 با شماره 2272 به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد.
بازسازی مسجد جامع ساری با توجه به قدمت تاریخی و جایگاه معنوی آن ، مهم ترین دغدغه مردم بویژه بازاریان اطراف و همچنین مسئولان استان مازندران و سازمان میراث فرهنگی پس از خاموش کردن آتش بوده است .
نقطه کانونی نگرانی در این باره علاوه بر سرعت کار ، مواد و مصالح مورد استفاده و حفظ هویت تاریخی بناست که طی روزهای گذشته ادعاهای ضد و نقیضی در محافل مردمی و رسانه ای بویژه فضای مجازی در این باره مطرح شده است .
بازدید خبرنگار ایرنا از مسجد جامع پس از آتش سوزی نشان می دهد تمامی سقف و درهای چوبی مسجد ، حوزه علمیه مسجد و همچنین سقف چندین دهنه مغازه که در مالکیت مسجد جامع بود به طور کامل سوخت .
کارشناسان میراث فرهنگی پیش از این گفته بودند که وجود یک تیر چوبی دوره قاجاریه در سقف مسجد و سوختن آن در آتش سبب آوار شدن کلی سقف و تخریب صد درصدی آن شد.
همچنین یکی از 2 مناره مسجد تا حدودی تخریب شده که کارشناسان میراث فرهنگی علت اصلی آن را فقدان یکپارچگی در سازه زیرین مناره اعلام کردند.
** پیش داوری بر اساس گمانه زنی
نگرانی در باره بازسازی مسجد جامع ساری در حالی ابراز می شود که این کار با توجه به ثبت بنای مسجد در فهرست آثار ملی نیازمند زمان بیشتری در مقایسه با بازسازی بناهای معمولی است .
معاون اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران در این باره به خبرنگار ایرنا گفت : گمانه زنی برای چگونگی مرمت بنای مسجد جامع ساری اشتباه است ، زیرا برای مرمت این بنا تمامی چهارچوب های میراث فرهنگی رعایت خواهد شد.
عبدالمطلب شریفی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : در حال حاضر کارشناسان میراث فرهنگی در حال بررسی میزان مقاومت سازه برای مشخص شدن نوع مصالح قابل استفاده هستند و تصمیمی قاطع برای مصالح مورد استفاده ، اتخاذ نشده است.
وی ادامه داد : همچنین تا کنون مدل ها و طرح هایی ارائه شده است که در دست بررسی است تا تمام جوانب کار رعایت شود.
معاون میراث فرهنگی مازندران خطاب به علاقه مندان آثار میراثی و کسبه بازار نرگسیه گفت : هیچ اقدامی که بر خلاف قدمت و همچنین اصالت بنای مسجد باشد ، انجام نخواهد شد.
شریفی اضافه کرد : اقدامات کارشناسی و بررسی دقیق جوانب مرمت یک بنا زمان بر است و باید با آرامش انجام شود و از هرگونه اقدام شتاب زده پرهیز کرد زیرا ممکن است خسارت جبران ناپذیری به بنا وارد کند.
وی تاکید کرد : اینکه در بعضی رسانه ها و شبکه های اجتماعی حتی از نوع مصالح برای بازسازی مسجد جامع صحبت می شود در حالی که کارشناسان در حال ارزیابی اولیه مقاومت سازه هستند و هیچ تصمیمی در این باره گرفته نشده ، قابل قبول و درک نیست .
شریفی یکی از مهم ترین بخش های سوخته شده مسجد جامع را سقف آن دانست و گفت : بیشترین دغدغه کارشناسان میراث فرهنگی بازسازی و مرمت سقف با حفظ هویت تاریخی مسجد و در عین حال ایمن و مقاوم بودن آن است و هم اکنون نیز در حال بررسی این موضوع هستند.
وی تاکید کرد : با توجه به این که بنای مسجد از آثار ثبتی میراث فرهنگی است ، اجازه انجام هیچ اقدامی را نخواهیم داد که موضوع ثبت بنای مسجد را خدشه دار کند.
مسجد جامع شهر ساری در حاشیه خیابان انقلاب این شهر و در مجموعه بازار قدیمی ‘ نرگسیه ‘ قرار دارد ، بازاری که تنها چند ساعت پایانی شب را در سکوت به سر می برد و بقیه زمان را اعم از تعطیلات و غیر تعطیلات با حضور انبوه فروشندگان و خریداران فعال است .
7335/1654

انتهای پیام /*


فرهنگی


مسجد جامع


مرمت


مازندران

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به نوارابزار