دعایی،رجایی، عبدی و علیزاده از خاطرات و خطرات خبرنگاری گفتند

دعایی،رجایی، عبدی و علیزاده از خاطرات و خطرات خبرنگاری گفتند

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، مدیر مسئول روزنامه اطلاعات همزمان با روز خبرنگار ، پس از دریافت قلم زرین با ذکر خاطرات و آنچه که در این روزنامه در دروان مسوولیتش گذشت، گفت که هیچ وقت امام خمینی (ره ) و مقام معظم رهبری در دوران مسئولیتم در روزنامه اطلاعات از بنده نخواستند مطلبی منتشر کنم یا تذکری بدهند.
حجت السلام محمود دعایی افزود : امام خمینی(ره) تنها یک بار در دوارن حیاتشان چند تن از مدیران رسانه ازجمله بنده را خواستند و گفتند: دیگر حق ندارید عکس یا خبر بنده را در صفحه اول روزنامه بیاورد.
وی افزود: ایشان می گفتند که ‘ بروید سراغ افرادی مانند پلیس‌ها که در سرما و گرما به مردم خدمت می‌کنند و یا پزشکان اورژانس که شب تا صبح برای درمان بیماران تلاش دارند.’
مدیر مسئول روزنامه اطلاعات ادامه داد: تا الان از جانب مقام معظم رهبری نیز هیچ مطلبی به ما گفته نشده است جز یک بار که از طریقی دوستی گفته بودند به دعایی بگویید روزنامه اطلاعات برای مردم است.
حجت السلام دعایی گفت: اگر توفیقی در طول سال‌ها کار در موسسه اطلاعات داشته ام به دلیل همکاری و همیاری عزیزانی بود که به من آبرو دادند.
وی افزود: در دوران ابتدایی کار در روزنامه برای این که فاصله بین روحانیون و رونامه نگاران و کارمندان روزنامه اطلاعات را کم کنیم فردی همچون شمس آل احمد را به عنوان سردبیر انتخاب کردیم که البته او در ادامه ترجیح داد همسو با بنی صدر حرکت کند و از روزنامه رفت.
مدیر مسئول روزنامه اطلاعات من در طول دوره فعالیت در روزنامه اطلاعات می توانستم هر مطلبی را منتشر کنم و هیج کسی به من نمی گفت فلان مطلب را منتشر یا فلان مطلب را منتشر نکن.
حجت السلام دعایی با بیان اینکه کمتر در دوارن فعالیتم پیش آمده که بگویم اشتباه کردم، خاطرنشان کرد: تلاش کرده ام همواره با کمک دوستان بهترین باشیم اما اگر کوتاهی سر زده است بگذارید به خصلت اعتدالی و یزدی و کرمانی بودن بنده.

** علیزاده :شرافت روزنامه نگاری
محمود علیزاده طباطبایی رییس انجمن آزادی مطبوعات نیز با اشاره به این که در طول 40 سال گذشته مدیران حاکم بر کشور تلاش کردند تا سبک زندگی را در کشور حاکم کنند که اسلامی باشد و رسانه ها نیز در این مساله بسیار پررنگی داشته است، گفت: البته در حوزه رسانه قطعا اشتباهاتی صورت می گیرد.
وی افزود: اگر جرمی در حوزه رسانه و یا روزنامه رخ داده به دلیل آن که انگیزه روزنامه نگاران شرافتمندانه است، باید مسوولیت جزایی را به مسوولیت مدنی تبدیل کرد.

**رجایی:دفاع از خبرنگاران
علیرضا رجایی روزنامه نگار نیز در این مراسم با اشاره به این که امروز ما بیشتر به امیدوارم بودن به ناامید نشدن نیاز داریم، گفت: زیرا انسانی که امید ندارد هرگز ناامید نمی شود و مهمترین امیدوار بودن ناامید نشدن است.
وی در ادامه به فعالیت افرادی همچون دعایی در دفاع از اقلیت اشاره کرد و توضیح داد: وقتی جریانی در اقلیت است مهم است که گروهی از این اقلیت دفاع کنند و خبرنگاران افرادی هستند که باید از آنها دفاع شود.
این روزنامه نگار با تاکید بر اهمیت شغل خبرنگاران افزود: خبرنگاران کسانی هستند که گواهی درد را منتقل می کنند و کار خبرنگاران در ابلاغ این گواهی همچون کار رسولان است که خداوند در قرآن کریم به آن می فرمود شجاعانه پیام خود به فراعنه ابلاغ کنید و از آن نترسید.

**عبدی: استمرار وزنامه نگاری
عباس عبدی روزنامه نگار دیگر سخنران این مراسم بود که گفت: آنچه امروز نیاز داریم گام برداشتن مداوم و نهادسازی در حوزه مختلف همچون مطبوعات است متاسفانه در کشور نهادها شکل می گیرند اما عمیق نمی شوند.
وی به سابقه 40 ساله روزنامه اطلاعات اشاره کرد و توضیح داد: همیشه بدنه مطبوعات نسبت به روزنامه اطلاعات گارد منفی داشتند که امروز نگاه می کنیم می بینیم این نگاه اشتباه بود زیرا آنچه در کار روزنامه نگاری مهم است استمرار است و روزنامه اطلاعات این استمرار را حفظ کرده و تعطیل نشده است.
عبدی با اشاره به گسترش فضای مجازی و اینترنت گفت: هشدار و طبلی که سال 79 درباره فضای مجازی و به خصوص شبکه‌های اجتماعی زده بود، امروز صدای آن در آمده است.
این روزنامه نگار تاکید کرد: امروز شاهدیم که فضای رسانه ای کشور گاهی توسط یک کانال تلگرامی به هم می ریزد و هر چند رسانه منحصر به مطبوعات نیست اما چنین وضعیتی نیز خوشایند نیست.
شبس **فراهنگ**9246**1917

انتهای پیام /*


فرهنگی


قلم زرین


دعایی


روزنامه

منبع خبر: http://www.irna.ir/fa/News/82995713/

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به نوارابزار