آیین گرامیداشت ارتحال آیت الله اشرفی در شاهرود برگزار شد

آیین گرامیداشت ارتحال آیت الله اشرفی در شاهرود برگزار شد

به گزارش ایرنا، امام جمعه شیروان در این مراسم گفت: انسان برای دست یابی به قدرتی که در دنیا تاثیرگذار باشد باید از ابزار علم، ایمان و عمل صالح استفاده کند تا به مقام خلیفه الله برسد.
حجت الاسلام حسین کوثری ابراز داشت: ویژگی علم این است که افق دید انسان را گسترده کرده و سبب افزایش تیزبینی و کاهش ارزش مطامع دنیایی در نزد او می شود.
وی با بیان اینکه انسان با تقوای الهی و دانش می تواند به مقامی برسد که با آینده نگری دنیا را نجات دهد افزود: تشییع و تدفین باشکوه و بزرگ مرحوم آیت الله اشرفی با حضور گسترده مردم مهر تاییدی بر 85 سال زندگی همراه با ساده زیستی ایشان بود.
وی یادآور شد: آن مرحوم در سال 1326 در شاهرود وارد حوزه علمیه شده و پس از آن به مشهد مقدس عزیمت کرد و تا سال 1328 از محضر عالمانی چون آیت الله میلانی بهره برد.
کوثری با بیان اینکه مرحوم اشرفی جذب ولایت علی (ع) شده و برای ادامه تحصیل به نجف اشرف رفت، تصریح کرد: او در نجف در کلاس درس استادان بزرگی مانند آیت الله خویی و امام راحل (ره) حاضر شد و با گذراندن مراحل بالاتر از مراجع عظام وقت اجازه اجتهاد گرفت.
وی این استاد اخلاق را اهل علم و عمل به قرآن خواند و گفت: ایشان پس از نجف به شاهرود بازگشت و به جای آنکه به دنبال تدریس و کسب شهرت در حوزه های علمیه بزرگ کشور باشد، در کنار مردم حاضر شده و منشا خیر و خدمات بسیاری برای این شهر بود.
امام جمعه شیروان به بایگانی اسناد و مدارک وجوهات شرعی مردم نزد مرحوم آیت الله اشرفی هم اشاره داشت و افزود: این بایگانی که نگهداری آن به چندین کارمند نیاز داشت، تنها به دست خود ایشان مرتب و منظم می شد.
کوثری ادامه داد: با توجه به ملاقات های مرحوم اشرفی با مسوولان نظام، خدمات عمرانی بسیاری برای رونق شهرستان شاهرود انجام شده و هیچ گاه نیز از مراجعات مردمی ملول نمی شد.
به گزارش ایرنا، مرحوم آیت الله اشرفی شاهرودی درسال 1312 هجری شمسی در کنار بارگاه ملکوتی امیرالمومنین (ع) در شهر نجف اشرف به دنیا آمد.
وی در سن یک سالگی همراه خانواده از نجف اشرف به مشهد مقدس مهاجرت کرد و همراه با خانواده پس از واقعه خونبار مسجد جامع گوهرشاد در سال 1314 به شاهرود موطن اصلی خود مراجعت کرد.
آیت الله اشرفی شاهرودی فرزند آیت الله حاج آقا بزرگ اشرفی شاهرودی بود و اجازه اجتهاد از علمای بزرگ وقت از جمله آیت الله سید حسن موسوی بجنوردی و آیت الله سید عبدالعلی سبزواری داشت.
7358/7408

انتهای پیام /*


فرهنگي


آيين بزرگداشت


شاهرود


آيت الله اشرفي شاهرودي

منبع خبر: http://www.irna.ir/fa/News/83032704/

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به نوارابزار