43 اثر به دبیرخانه همایش «هه ژار» در مهاباد ارسال شد

43 اثر به دبیرخانه همایش «هه ژار» در مهاباد ارسال شد

قادر مرادی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هیات داوران این همایش از بین مقالات ارسال شده، آثار برتر را جهت ارایه در این همایش انتخاب می کنند.
وی اضافه کرد: این همایش منطقه ای بوده و تنها آثاری از محققانی در استان های آذربایجان غربی، ایلام، کرمانشاه، کردستان و لرستان پذیرفته شده است.
مرادی گفت: این همایش در محورهای متدولوژی و سبک فرهنگ نویسی در فرهنگ کردی و فارسی، ویژگی ها و رویکردهای ترجمه در آثار استاد هژار، بر اساس شاخص های علمی و ادبی و بکارگیری دیالکت های زبان کردی برگزار می شود.
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد افزود: تحلیل روایت شناسی حاکم بر کتاب «چیشتی مجیور»، جامعه شناسی ادبیات در آثار وی، واکاوی آثار ادبی استاد با رویکردهای زیبایی شناختی مکتب ادبی موکریان و نقش و جایگاه وی، برآورد موضوعات فلسفی خیام و ترجمه هژار، تحلیل و بررسی نقش حجره و خانقاه در ساخت اندیشه استاد و تأثیرپذیری آثار ادبی وی از ادبیات فارسی و عربی از دیگر محورهای این همایش است.
وی افزود: این همایش از طرف انجمن ادبی مهاباد با همکاری فرمانداری، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورای اسلامی و شهرداری مهاباد 23 و 24 آبان ماه جاری در تالار وحدت این شهرستان برگزار می شود.
سخنگوی دومین همایش منطقه ای علمی و ادبی «هه ژار» نیز گفت: مقالات در 2 مرحله از نظر ساختاری و محتوایی توسط هیات داوران همایش مورد بررسی قرار گرفته و از بین آنها 18 مقاله برتر انتخاب شده است.
قاسم تاباک افزود: هیات داوران این جشنواره هفت نفر از محققان و پژوهشگران این حوزه هستند و مقالات را مورد ارزیابی قرار داده اند که از بین آنان هشت مقاله را برای ارایه و 6 مقاله را برای پانل انتخاب کردند.
به گزارش ایرنا، عبدالرحمان شرفکندی معروف به «هژار / هه ژار» نویسنده، محقق، مترجم و شاعر نامدار کُرد در سن 69 سالگی و در سال 1369 دار فانی را وداع گفت و در قطعه هنرمندان مهاباد به خاک سپرده شد.
این نویسنده و شاعر نامدار در طول سالیانی که به کار نویسندگی و پژوهش پرداخت، آثار متعددی در زمینه های مختلف ادبی، فرهنگی و دینی خلق کرد.
ترجمه قرآن کریم به زبان کُردی، ترجمه کتاب قانون شیخ الرییس بوعلی سینا، تهیه فرهنگ کردی فارسی «هه نبانه بورینه»، دیوان شعر «هه ژار بو کوردستان»، «چیشتی مجیور»، شرح دیوان ملای جزیری به کردی و ترجمه رباعیات حکیم عمر خیام به زبان کردی از دیگر آثار این شاعر نامدار است.
3020/6185/3072

انتهای پیام /*


فرهنگي


همايش ادبي


هه ژار


مهاباد

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به نوارابزار